V torek, 26. 3. 2024, smo se osmošolci odpravili pod Stol na ogled rojstnih hiš treh pomembnih oseb v slovenski zgodovini. Najprej smo v Žirovnici obiskali rojstno hišo Matije Čopa, kjer smo si ogledali 20-minutni video o njegovem življenju. Nato smo se po Poti kulturne dediščine sprehodili do rojstne hiše Frana Saleškega Finžgarja v Doslovčah, kjer nas je pričakovala vodnica, ki nam je povedala zanimivosti o pisateljevem življenju. Nato smo si ogledali še njegovo hišo, imenovano Dolenčeva kajža. Nazadnje pa smo si ogledali še rojstno hišo Franceta Prešerna v Vrbi. Tamkajšnji vodnik nam je predstavil predmete in pripomočke, ki so jih uporabljali v starih časih. Zaupal nam je tudi nekaj zanimivosti o najpomembnejšem slovenskem pisatelju Francetu Prešernu. Dan mi bo zagotovo ostal v spominu, ker je bil drugačen od običajnih šolskih dni.

Kaja Štirn, 8. a